Jak je to s živnostenským oprávněním?
Thread poster: Jan Kraus
Jan Kraus
Jan Kraus
Czech Republic
English to Czech
+ ...
Feb 26, 2020

Zdravím,

chtěl bych se zeptat na živnostenské oprávnění. Jedna americká firma mi nabídla spolupráci na projektu ohledně transkripce nahrávek do češtiny. Zatím nevím, jak moc by to bylo časově náročné či kolik bych si vydělal. Nicméně, pokud se jedná o americkou firmu a nejednalo by se o příjem z EU, je potřeba si zakládat živnost? Hraje roli výše příjmu? Momentálně jsem student v zahraničí (27 let), a jsem odhlášený z českého zdravotního
... See more
Zdravím,

chtěl bych se zeptat na živnostenské oprávnění. Jedna americká firma mi nabídla spolupráci na projektu ohledně transkripce nahrávek do češtiny. Zatím nevím, jak moc by to bylo časově náročné či kolik bych si vydělal. Nicméně, pokud se jedná o americkou firmu a nejednalo by se o příjem z EU, je potřeba si zakládat živnost? Hraje roli výše příjmu? Momentálně jsem student v zahraničí (27 let), a jsem odhlášený z českého zdravotního pojištění. Nicméně momentálně jsem v ČR (v Číně není úplně ideální situace). Na netu jsem hledal hodně informací, ale jsem ze všech zákonů a paragrafů trošku zmatený a nerad bych porušoval zákon.

Mockrát děkuji za případné odpovědi.

Honza
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:25
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
živnost Feb 27, 2020

1) (Ne)zřízení živnosti nezávisí na zemi zákazníka ani na výši příjmů.

2) "Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem."
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-455

Viz tak�
... See more
1) (Ne)zřízení živnosti nezávisí na zemi zákazníka ani na výši příjmů.

2) "Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem."
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-455

Viz také např. https://www.ipodnikatel.cz/Zahajeni-podnikani/prilezitostne-prijmy-vs-podnikani.html (článek má dvě části).

3) Bez ohledu na (ne)soustavnost činnosti se na každou osobu s příjmy vztahují pravidla o daních z příjmů a o pojištění.
Collapse


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 14:25
English to Czech
Transkripce české řeči do textu a ŽL Feb 27, 2020

Jan Kraus wrote:

Zdravím,

chtěl bych se zeptat na živnostenské oprávnění. Jedna americká firma mi nabídla spolupráci na projektu ohledně transkripce nahrávek do češtiny. Zatím nevím, jak moc by to bylo časově náročné či kolik bych si vydělal. Nicméně, pokud se jedná o americkou firmu a nejednalo by se o příjem z EU, je potřeba si zakládat živnost? Hraje roli výše příjmu? Momentálně jsem student v zahraničí (27 let), a jsem odhlášený z českého zdravotního pojištění. Nicméně momentálně jsem v ČR (v Číně není úplně ideální situace). Na netu jsem hledal hodně informací, ale jsem ze všech zákonů a paragrafů trošku zmatený a nerad bych porušoval zákon.

Mockrát děkuji za případné odpovědi.

Honza


Ahoj Honzo,

nabídku "transkripce české řeči do textu" na populárním webovém rozhraní jsem dostal také. Šlo o 32 souborů a přes 800 minut. Termín byl včera. Přednost měli nejrychlejší uchazeči. Včera jsem jsem dostal druhý e-mail pro registraci ve formuláři na www.wufoo.com . Termín byl posunut na březen. Tolik k zakázce.

Nevím jaká je rychlost přepisu řeči na specializovaném webu. V anglickém diskuzním fóru se uvádí desetinásobek času, tj. ruční přepisovatel přepíše jednu minutu řeči za deset minut.
Pokud nechci být plátce DPH, musím za rok vydělat méně než jeden milión korun, čtyři tisíce korun denně za 250 dnů. Za hodinu 500 korun, pokud mám placenou práci každý den. Když neplacené práci věnuji polovinu pracovní doby, musím za placenou práci požadovat 1000 korun za hodinu.

Doporučuji Ti založit si s.r.o. Společnost sama za sebe ani za nepracující vlastníky a orgány nemusí platit sociální ani zdravotní pojištění. Práci můžeš vykonávat kdekoli a budeš nezávislý na zprostředkovateli (zaměstnavateli). Překládání je volná živnost a vyřizuje si ji OSVČ nebo společnost.
Pokud si chceš vyřídit živnostenský list jako OSVČ musíš platit sociální a zdravotní pojištění. Živnostenské oprávnění je možné pozastavit na dobu, kdy není činnost vykonávána. Obrať se na živnostenský odbor městského úřadu podle svého bydliště.

Milan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Jak je to s živnostenským oprávněním?






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »