Czeki w naszym kraju
Thread poster: Letra
Letra
Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 23:11
English to Polish
+ ...
Apr 24, 2013

Witam! Temat czeków co jakiś czas powraca i postanowiłem go odświeżyć. Chciałbym prosić osoby mające świeże doświadczenia w zakresie realizacji czeków od klientów zagranicznych w naszym kraju. Które banki je akceptują, jakie są w przybliżeniu koszty, czas oczekiwania itp. Będę wdzięczny za opinie!

 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 23:11
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Zapomnij Apr 25, 2013

Trochę informacji tutaj:

http://okazyjny.blogspot.com/2012/12/realizacja-czekow-z-zagranicy-w-polsce.html

PayPal, Western Union...

Pamiętaj też, że czek skupiony warunkowo może okazać się bez pokrycia i bank może zażądać zwrotu pieniędzy.

A.


 
Letra
Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 23:11
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Koszty Apr 25, 2013

No nie wiem. Sam też zrobiłem rozeznanie. Mając czek od stałego klienta nie ma ryzyka, że jest bez pokrycia. Jedyny minus to czas oczekiwania w przypadku inkasa. Prowizja jest chyba niższa. Taki PayPal życzy sobie 2,9% + 1% w przypadku transakcji zagranicznych, a to już robi prawie 4%. Do tego przelicza po swoim kursie. Natomiast banki, z tego co zdążyłem sprawdzić, kasują około 2% i wypłacają w walucie. Do Western Union jeszcze nie zaglądałem.

 
geopiet
geopiet  Identity Verified
Polish to English
+ ...
wypłata w Polsce Apr 27, 2013

Western Union wypłaca tylko w lokalnej walucie ("estimator" daje wybór "pick-up currency", ale po co? skoro wypłacaja tylko w PLN?)

cena przesyłki $100.00

$12.00 - odbiór w minutach
$5.00 - odbiór w 3 dniach

cena przesyłki $899.99 (dla porównania z MoneyGram)

$71.00 - odbiór w minutach
$25.00 - odbiór w 3 dniach
... See more
Western Union wypłaca tylko w lokalnej walucie ("estimator" daje wybór "pick-up currency", ale po co? skoro wypłacaja tylko w PLN?)

cena przesyłki $100.00

$12.00 - odbiór w minutach
$5.00 - odbiór w 3 dniach

cena przesyłki $899.99 (dla porównania z MoneyGram)

$71.00 - odbiór w minutach
$25.00 - odbiór w 3 dniach

https://wumt.westernunion.com/WUCOMWEB/shoppingAreaAction.do?method=load&priceItHome=true&nextSecurePage=Y

----------

MoneyGram wypłaca w US$, EUR i PLN

cena przesyłki $100.00

$14.00 - odbiór w minutach
$9.99 - odbiór w 3 dniach

cena przesyłki $899.99 (maksymalna dozwolona suma na przesyłkę z USA)

$55.00 - odbiór w minutach
$25.00 - odbiór w 3 dniach

"Estimator" ze Stanów - http://goo.gl/PCI0R

"Estimator" dla innych rejonów - http://goo.gl/90RZm (podaje błędne wyceny dla przesyłek z USA, jak podałem wyżej, masymalna dozwolona suma to $899.99)
Collapse


 
Kamil Gałczyński
Kamil Gałczyński  Identity Verified
Poland
Local time: 23:11
German to Polish
Western Union też już wypłaca w EUR May 9, 2013

Western Union wypłaca już też w innych walutach (USD, EUR). Sam wczoraj odbierałem w Pekao przelew w EUR.

 
geopiet
geopiet  Identity Verified
Polish to English
+ ...
zgadza się Sep 19, 2013

Kamil Gałczyński wrote:

Western Union wypłaca już też w innych walutach (USD, EUR). Sam wczoraj odbierałem w Pekao przelew w EUR.


----------

też potwierdzam ...

Oprócz tego, jeśli nie ma pośpiechu, to 3-dniowy przekaz nic nie kosztuje, jedynym warunkiem jest zainicjowanie przekazu "online", oraz zapłata przelewem bankowym do WU® Pay -http://www.westernunion.com/wupay/learn

Błyskawiczny przekaz nadal kosztuje, przykładowo $42.00 za $500.00


 
geopiet
geopiet  Identity Verified
Polish to English
+ ...
there is a new player in town Mar 17, 2014

Ria money transfers - http://www.riamoneytransfer.com/

Transfery (sic) pieniężne - http://www.riafinancial.com/global/services/money-transfer.aspx

------------

Transaction limit from US - $2999.00 USD

Wypłata w Polsce w słotyc
... See more
Ria money transfers - http://www.riamoneytransfer.com/

Transfery (sic) pieniężne - http://www.riafinancial.com/global/services/money-transfer.aspx

------------

Transaction limit from US - $2999.00 USD

Wypłata w Polsce w słotych, euro lub dolarach

Przekaz bezpośrednio na konto bankowe, lub odbiór w placówce, lub doręczenie do domu przez kuriera.

Przykładowy przekaz $500.00 kosztuje tylko $5.00.
Collapse


 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 23:11
English to Polish
+ ...
ostatnie doświadczenia Mar 25, 2014

Witam!

Ja realizuję czeki co jakieś 6 miesięcy (czek z banku z USA). Robiłam to w Millenium (4 miesiące temu to było chyba 0,5% wartości czeku, min. 10 zł), ale ostatnio podnieśli koszty do min. 50 zł. Ale jak czek jest na większą kwotę, to się to jakoś rozkłada...

Zawsze wywołuję popłoch u Pani mnie obsługującej, bo nie wie za bardzo, co z tym czekiem zrobić ("Nie mogą Pani zapłacić przelewem...?"). Wybrałam się więc do bankach, żeby się p
... See more
Witam!

Ja realizuję czeki co jakieś 6 miesięcy (czek z banku z USA). Robiłam to w Millenium (4 miesiące temu to było chyba 0,5% wartości czeku, min. 10 zł), ale ostatnio podnieśli koszty do min. 50 zł. Ale jak czek jest na większą kwotę, to się to jakoś rozkłada...

Zawsze wywołuję popłoch u Pani mnie obsługującej, bo nie wie za bardzo, co z tym czekiem zrobić ("Nie mogą Pani zapłacić przelewem...?"). Wybrałam się więc do bankach, żeby się popytać, co i jak...Niestety wróciłam do Millenium, bo chyba tylko PKO SA skupuje czeki, ale cenowo wychodzi mniej więcej to samo...

Notorycznym problemem jest konieczność zakładania (na ogół płatnego) konta. Co prawda można je zamykać za każdym razem, ale kto by tak chciał?

W Millenium można założyć konto online (0 zł) i zrezygnować z karty, żeby nie tworzyła kosztów, a potem otworzyć także bezpłatne konto walutowe.

Pozdrawiam
K.
Collapse


 
Paweł Boś
Paweł Boś  Identity Verified
Poland
Local time: 23:11
English to Polish
+ ...
Najnowsze doświadczenia Aug 2, 2019

Witam,
Dostałem ostatnio czek od klienta z USA na niezbyt dużą kwotę (w przeliczeniu kilkaset PLN) i chciałem go zrealizować. Dawno nie dostawałem czeków, ale lata temu nie było z tym większego problemu. Nie to, co teraz. Obleciałem i obdzwoniłem różne banki (nie wszystkie) oraz takie firmy, jak Western Union, RIA (też nie wszystkie, bo nie bardzo mam na to czas), i wszędzie usłyszałem, że u nich nic nie załatwię. Czy rzeczywiście mogę sobie ten czek oprawić w ramki
... See more
Witam,
Dostałem ostatnio czek od klienta z USA na niezbyt dużą kwotę (w przeliczeniu kilkaset PLN) i chciałem go zrealizować. Dawno nie dostawałem czeków, ale lata temu nie było z tym większego problemu. Nie to, co teraz. Obleciałem i obdzwoniłem różne banki (nie wszystkie) oraz takie firmy, jak Western Union, RIA (też nie wszystkie, bo nie bardzo mam na to czas), i wszędzie usłyszałem, że u nich nic nie załatwię. Czy rzeczywiście mogę sobie ten czek oprawić w ramki i powiesić na ścianie, czy też istnieje jakaś możliwość jego realizacji? W każdym razie będzie to ostatni czek.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
P.
Collapse


 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 23:11
English to Polish
+ ...
PKO BP Aug 2, 2019

Witam

Ostatnio czyli ze 2 lata temu realizowałam czek w PKO BP, trzeba niestety założyć sobie to tego konto PL i EUR - najlepiej jakieś internetowe.

Widzę u nich, że koszt inkasa czeku to w tej chwili 1% kwoty czeku nie mniej niż 50,00 nie więcej niż 400,00, plus chyba brali koszty wysyłki czeku do US.

Ale generalnie musiałam pójść do dużego oddziału w Warszawie, bo w oddziale obok mnie Panie robiły wielkie oczy. Niestety, jak tylko możn
... See more
Witam

Ostatnio czyli ze 2 lata temu realizowałam czek w PKO BP, trzeba niestety założyć sobie to tego konto PL i EUR - najlepiej jakieś internetowe.

Widzę u nich, że koszt inkasa czeku to w tej chwili 1% kwoty czeku nie mniej niż 50,00 nie więcej niż 400,00, plus chyba brali koszty wysyłki czeku do US.

Ale generalnie musiałam pójść do dużego oddziału w Warszawie, bo w oddziale obok mnie Panie robiły wielkie oczy. Niestety, jak tylko można, nie wolno się zgadzać na czeki, a już na pewno nie na małe kwoty.

Możesz ewentualnie negocjować z firm, która wystawiła czek, żeby jednak zapłacili np. Paypalem, a czek zablokowali.

Pozdrawiam
K.
Collapse


 
Letra
Letra  Identity Verified
Poland
Local time: 23:11
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ostatnio rok temu... Aug 14, 2019

...realizowałem czek w PKO, choć poinformowano mnie, że wycofują tę usługę. Możliwe, że dotyczy to tylko mniejszych oddziałów. W każdym razie czeki to na pewno kłopot. Zostaje przelew, droższy, zwłaszcza spoza UE, ale o wiele szybszy.

 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 23:11
English to Polish
+ ...
Paypal Nov 11, 2019

Paypal chyba jednak najszybszy (parę chwili) i najlepszy szczególnie przy małych kwotach z krajów spoza UE. Ostatnio zażyczyłam sobie przelew bankowy z Indii, ale tylko dlatego, że była to spora kwota i niestety 50 USD mnie to kosztowało.
K.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Czeki w naszym kraju






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »