Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >
Off topic: Ce mai citiţi?
Thread poster: Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
May 20, 2011

Dragi colegi,

M-am gândit să deschid un fir de discuţie cu subiectul de mai sus şi sper să vă intereseze şi să contribuiţi cu idei, sugestii şi comentarii despre diferitele cărţi pe care le mai citiţi în timpul liber.
Ştiu că unii îşi petrec zilele într-un ritm haotic, alţii poate au norocul de mai multă relaxare, dar cred că tuturor ne place să ne răsfăţăm cu câteva pagini de lectură. Aşa că vin şi întreb: ce fel de cărţi preferaţi să ci
... See more
Dragi colegi,

M-am gândit să deschid un fir de discuţie cu subiectul de mai sus şi sper să vă intereseze şi să contribuiţi cu idei, sugestii şi comentarii despre diferitele cărţi pe care le mai citiţi în timpul liber.
Ştiu că unii îşi petrec zilele într-un ritm haotic, alţii poate au norocul de mai multă relaxare, dar cred că tuturor ne place să ne răsfăţăm cu câteva pagini de lectură. Aşa că vin şi întreb: ce fel de cărţi preferaţi să citiţi? Ce domenii? În ce limbă? Mai aveţi bunul obicei (pe care eu, din păcate l-am pierdut de mult) de a vă nota cuvintele necunoscute, expresiile deosebite, citatele preferate? Ce aţi recomanda şi altora?

Şi ca să sparg gheaţa, eu am încercat să alternez cele trei limbi pe care le cunosc, deşi recunosc că cel mai mult mă atrage engleza. Dar o să precizez aici ultimele trei titluri din fiecare limbă:

- Belle du Seigneur, de Albert Cohen, pe care o citisem prin ultimul an de facultate şi care-mi plăcuse tare mult. Acum, din păcate, am constatat că nu mai am răbdare să parcurg toate detaliile, deşi mi se pare în continuare foarte amuzantă;
- Changing Places, de David Lodge, numai bună pentru relaxare după sau înainte de o zi de muncă;
- Bonifacia, de Paul Goma, pe care îl apreciez ca scriitor mai ales pentru limbajul inventiv şi pitoresc.

Aştept cu curiozitate răspunsurile voastre!
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
German to Romanian
+ ...
literatura română May 20, 2011

interesant firul deschis de tine, Ella.
Pentru că toată facultatea am citit literatură germană şi engleză, pentru că în activitatea de zi cu zi am de-a face cu limbi străine şi străini...când vreau să mă relaxez un pic caut literatura română. Momentan citesc G.M. Zamfirescu, "Maidanul cu dragoste".


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Da May 20, 2011

cornelia mincu wrote:

Momentan citesc G.M. Zamfirescu, "Maidanul cu dragoste".


Mi-aduc aminte de romanul ăsta, mi-a plăcut şi mie când l-am citit.


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Lipsa de reacţii May 25, 2011

Hm, recunosc că eram tare curioasă şi nerăbdătoare să aflu ce mai citeşte lumea şi nu orice fel de lume, ci oameni cu preocupări similare cu ale mele. Voiam să împrumut ceva idei de lectură, să văd dacă doar eu alerg prin text sau alţii chiar au timp să-l savureze cu creionul în mână...

Oare chiar nu mai are nimeni timp de citit? Sau e secret?


 
Ioana N
Ioana N
Romania
Local time: 23:44
English to Romanian
Răspuns "întârziat" May 25, 2011

Am văzut firul şi mi-a plăcut ideea, însă am avut şi am mult de lucru, aşa încât nu am reuşit să mă mobilizez să răspund, apoi a venit tăvălugul termenelor de predare...
Acum, că firul a reapărut, profit de prilej să vă spun şi eu două vorbe:)

De-o vreme am reînceput să citesc SF-uri (Philip K. Dick, Stephen King, Orson Scott Card, Ray Bradbury).

Pe la începutul anului am citit câteva romane poliţiste nordice, dar după câteva titluri (
... See more
Am văzut firul şi mi-a plăcut ideea, însă am avut şi am mult de lucru, aşa încât nu am reuşit să mă mobilizez să răspund, apoi a venit tăvălugul termenelor de predare...
Acum, că firul a reapărut, profit de prilej să vă spun şi eu două vorbe:)

De-o vreme am reînceput să citesc SF-uri (Philip K. Dick, Stephen King, Orson Scott Card, Ray Bradbury).

Pe la începutul anului am citit câteva romane poliţiste nordice, dar după câteva titluri (scrise de Stieg Larsson şi Liza Marklund, parcă) am renunţat din pricină că n-am mai avut răbdare.

Ah, şi din când în când mai citesc câte-o cărţulie din cele scrise de P. G. Wodehouse. Sunt foarte amuzante şi fain traduse
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
German to Romanian
+ ...
David Lodge May 25, 2011

Ella, să citeşti şi "Small World" şi "Nice Work", fac parte alături de "Changing Places" din Trilogia David Lodge. Le găseşti pe aici sigur: www.bookdepository.com

 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Trilogia David Lodge May 25, 2011

Cornelia, exact asta am împrumutat de la British Council. Small World citisem mai demult, acum sunt deja la Nice Work.

Mulţumesc pentru răspuns.


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 23:44
Romanian to English
+ ...
Literatură japoneză May 25, 2011

Pădurea norvegiană de Haruki Murakami, în traducerea doamnei Angela Hondru.

 
Monica Contolencu
Monica Contolencu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
English to Romanian
+ ...
Jurnalul Oanei Pellea May 25, 2011

Bună tuturor,

Ella, mulţumim pentru firul deschis. Nu te da bătută încă. În mod sigur colegii noştri sunt foarte ocupaţi acum, dar vor răspunde încet-încet.

Ca şi Cornelia simt nevoia să citesc literatură română, asta şi pentru că sunt departe de România. De curând am terminat Jurnalul Oanei Pellea (2003-2009) pe care l-am savurat de la prima până la ultima pagină. E trist, chiar d
... See more
Bună tuturor,

Ella, mulţumim pentru firul deschis. Nu te da bătută încă. În mod sigur colegii noştri sunt foarte ocupaţi acum, dar vor răspunde încet-încet.

Ca şi Cornelia simt nevoia să citesc literatură română, asta şi pentru că sunt departe de România. De curând am terminat Jurnalul Oanei Pellea (2003-2009) pe care l-am savurat de la prima până la ultima pagină. E trist, chiar dojenitor şi cu toate acestea senzaţia de final a fost de "Uraaa!". Am regăsit ceva pe care mulţi dintre noi îl îngropăm sub rutina zilnică până când uităm că există: miracolul vieţii! Îl recomand cu drag tuturor! Ei, poate mai puţin celor departe de ţară, o să vi se facă dor de mama şi de tata, dar rău de tot...

Altfel, obişnuiesc să citesc în engleză şi spaniolă. Momentan citesc 2 cărţi în acelaşi timp (deşi nu-mă stă în fire).
1. Când mă pot concentra citesc "Searching for Cioran" de Ilinca Zarifopol;
2. Când sunt prea obosită şi nu vreau să-mi complic existenţa mă setez pe John Grisham ("The confession").

A propos, dacă vreunul dintre colegii noştri poate recomanda o carte care i-a atras atenţia în ultima vreme, m-aş bucura să-mi trec ceva interesant pe listă.:)
Collapse


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc pentru răspunsuri. May 26, 2011

@Bogdan: de Murakami am citit Norwegian Wood şi Kafka on the Shore în engleză. Nu ştiu cine făcuse traducerile, dar aşa s-a întâmplat să fac rost de ele şi nu mi-a părut rău. Ştiu că Murakami e un autor la modă, dar chiar dacă de obicei evit să "go with the flow", dar de data asta chiar mi-a plăcut.

@Ioana: La SF-uri nu prea m-am băgat până acum, deşi am un împătimit acasă. De Woodehouse am
... See more
@Bogdan: de Murakami am citit Norwegian Wood şi Kafka on the Shore în engleză. Nu ştiu cine făcuse traducerile, dar aşa s-a întâmplat să fac rost de ele şi nu mi-a părut rău. Ştiu că Murakami e un autor la modă, dar chiar dacă de obicei evit să "go with the flow", dar de data asta chiar mi-a plăcut.

@Ioana: La SF-uri nu prea m-am băgat până acum, deşi am un împătimit acasă. De Woodehouse am citit şi eu Piccadilly Jim şi Right ho, Jeeves, în engleză. Amuzante.)
Dacă pot să fac rost de cărţi în original (cu condiţia să ştiu limba respectivă, bineînţeles), prefer să le citesc în limba în care au fost scrise. Altfel, noroc cu traducerile.

@ Monica: Am văzut Jurnalul Oanei Pellea pe la standurile de cărţi, m-ai făcut curioasă, o s-o citesc cu siguranţă. Mersi de sugestie.
Collapse


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Altă recomandare May 26, 2011

Monica Contolencu wrote:

A propos, dacă vreunul dintre colegii noştri poate recomanda o carte care i-a atras atenţia în ultima vreme, m-aş bucura să-mi trec ceva interesant pe listă.:)



Pe mine m-a impresionat Jurnal esenţial de Monica Lovinescu. Am devorat-o, înciudată pe alocuri că nu pricepeam toate referinţele culturale, dar bucuroasă şi "flămândă" să aflu mai multe. Cred că e o carte ce merită citită de orice român, indiferent de vârstă.


 
George Blum
George Blum  Identity Verified
Local time: 23:44
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Pentru păstrarea contactului cu limba engleză May 26, 2011

> Oare chiar nu mai are nimeni timp de citit? Sau e secret?

Tema propusă mi-a plăcut şi mie, dar n-am reuşit să-mi fac timp pînă acum.

În primul rînd, nu pot "funcţiona" fără să citesc. Beletristică, SF, istorie, etc. Nu le pot ierarhiza. Singurul criteriu este consistenţa: să ştiu că nu-mi pierd timpul. În mesajele anterioare au fost menţionaţi doi dintre autorii mei preferaţi: Philip K. Dick şi Haruki Murakami (n.b. aştept cu mare interes noul
... See more
> Oare chiar nu mai are nimeni timp de citit? Sau e secret?

Tema propusă mi-a plăcut şi mie, dar n-am reuşit să-mi fac timp pînă acum.

În primul rînd, nu pot "funcţiona" fără să citesc. Beletristică, SF, istorie, etc. Nu le pot ierarhiza. Singurul criteriu este consistenţa: să ştiu că nu-mi pierd timpul. În mesajele anterioare au fost menţionaţi doi dintre autorii mei preferaţi: Philip K. Dick şi Haruki Murakami (n.b. aştept cu mare interes noul lui roman "1Q84", publicat anul trecut în Japonia, a cărei traducere în limba engleză urmează a fi lansată în 25 octombrie).

În al doilea rînd, pentru a fi permanent în contact cu limba engleză (cea utilizată în prezent şi nu din vremea lui ... Eckersley) citesc tot ce apuc, şi ce-mi este recomandat. Astfel l-am descoperit pe Cormack McCarthy! Am fost impresionat nu atît de "No Country for Old Men", sau cutremurătorul "The Road" (ambele transpuse în film) ci de "The Border Trilogy" - despre viaţa de cowboy la graniţa dintre Texas şi Mexic, trei romane splendide, scrise de un maestru.

... deocamdată atît.

Spor la lucru tuturor!

George
Collapse


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 23:44
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
SF May 26, 2011

Mulţumesc pentru răspuns, George.
Până acum sunt doi fani SF. Cine ştie, poate mai convingeţi şi pe alţii.


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 23:44
French to Romanian
+ ...
trei May 27, 2011

doar că nu asta citesc acum. am reluat pendulul lui foucault, în franceză (l-am primit cadou pe vremea când încă nu fusese publicat în română).

 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 23:44
Romanian to English
+ ...
Re: Murakami May 27, 2011

Ella B wrote:

@Bogdan: de Murakami am citit Norwegian Wood şi Kafka on the Shore în engleză. Nu ştiu cine făcuse traducerile, dar aşa s-a întâmplat să fac rost de ele şi nu mi-a părut rău. Ştiu că Murakami e un autor la modă, dar chiar dacă de obicei evit să "go with the flow", dar de data asta chiar mi-a plăcut.


Nu știam că e la modă. Eu îl citesc pentru că vreau să văd filmul (romanul a fost ecranizat în 2010 în Japonia) și vreau să-l compar cu textul original. Trebuie să recunosc însă că, deși e palpitant, merge greu din cauza lipsei timpului, abia dacă ajung să citesc 20-25 de pagini pe seară.

Altminteri mie de obicei nu-mi place să citesc beletristică, prefer autobiografiile, memoriile și jurnalele.

(E păcat că nu reținem cine face traducerile, mai ales noi, traducătorii. Dacă nici noi...)


 
Pages in topic:   [1 2 3 4 5] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ce mai citiţi?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »